Hexagon Studio Bilgilerini Paylaşarak Büyüyor!

Hexagon Studio Bilgilerini Paylaşarak Büyüyor!

21:38 19 Aralık içinde Basında Biz, Eğitimler, Genel

Hexagon Studio ve Karsan arasında yapılan iş birliği çerçevesinde iki aşamada gerçekleşecek olan D-FMEA Eğitimi’nin birincisi, 15-16 Aralık 2017 tarihlerinde Karsan OSB Fabrika – Eğitim Salonunda gerçekleştirilmiştir.

D-FMEA (Design Failure Mode Effects Analysis), tasarımsal problemlerden doğabilecek hata türlerine yönelik alınması gereken aksiyonları da içeren risk analiz çalışmasıdır.

Hexagon Studio ve Karsan Mühendislik ekiplerinden katılan toplam 12 kişiye bir gün teorik ve bir gün pratik olmak üzere iki ayrı eğitim verildi.

Teorik eğitimde; D-FMEA nedir, tarihçesi, amacı, şirketlere getirdiği avantajlar, planlaması, ön hazırlıklar nelerdir (Kalite Tarihçesi, Boundary Diagram, P- Diagram), D-FMEA nasıl uygulanır, ne zaman güncellenir, Design Verification Plan, kritik ve önemli karakteristikler nedir ve bu karakteristiklerin teknik resme aktarılması konuları anlatıldı. Pratik uygulamada ise katılımcılar ile birlikte D-FMEA çalışması yapılacak örnek sistem “dashboard” alt-sisteminin tüm alt detay komponentlerin neler olduğunu anlamak amaçlı tasarım gözden geçirme çalışması yapıldı. P-Diagram ve Boundary diagram çalışması gerçekleştirildi ve bu altsistem ile ilgili kalite tarihçesi çalışması analiz edildi. Yapılan Boundary ve P-Diagram çalışmalarının ardından D-FMEA uygulaması gerçekleştirildi.

Tüm katılımcılara teşekkür ederiz.